Ava giden avlanır

Aşağa gitmek

Ava giden avlanır

Mesaj  Admin Bir C.tesi Kas. 20, 2010 3:31 pm

Suikastçi böceklerin örümcek ağlarını titreştirerek, ağın sahibi olan örümcekleri avladığı keşfedildi.
http://media.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/Bilim%20Yeni/101027-suikastcibocek.widec.jpg
Avustralya Macquarie Üniversitesi’nden Anne Wignall ve Phillip Taylor, suikastçi böcek olarak tanınan altı-bacaklıların (Stenolemus bituberus) avlanma tekniklerini incelemişler. Araştırma, bu böceklerin örümcek ağları üzerinde istemli bir şekilde titreşim yarattıklarını ve bunun sonucunda ortaya çıkan örümcekleri avladıklarını ortaya koyuyor.

Wignall ve Taylor çalışmaya kendi üniversite bahçelerindeki suikast böcekleri ve örümcekler ile örümceklerin olağan menüsünde yer alan sirke sinekleri ve yaprakbitlerini toplayarak başlamışlar. Örümceklerin ağlarını herhangi bir titreşimi emebilen özel düzenekler üzerine yapmaları sağlanmış. Sonrasında ağ üzerine düşen böcekler ile yaprakların meydana getirdiği titreşim dereceleri ölçülmüş.

Araştırmacıların belirttiğine göre örümcekler ağ üzerine düşen yapraklara hiç bir şekilde tepki vermezken, dişi örümcekler ağ üzerine bırakılan erkeklere çiftleşme pozisyonu alarak yanıt vermiş. Esas ilgiyi ise rastladıkları kurnaz avlanma yöntemi çekmiş.
Araştırmacıları hayrete düşüren, suikastçi böceklerin oldukça sessiz bir şekillde örümcek ağına yaklaşmasıyla başlayan avlanma süreci olmuş. Ağa yanaşan böcek, anteninin ucuyla onu kibarca ve dikkatlice titreştirirken bir yandan da saldırı pozisyonu almış. Ölçümler sonunda sıradan avların meydana getirdiğiyle eşdeğer güçte olduğu tespit edilen bu titreşimleri algılayan örümcek, ağı araştırmak üzere ortaya çıkmış. Uygun fırsatı yakalayan suikastçi böceğin tam bu anda saldırarak sivri ağız parçalarını örümceğe sapladığı tespit edilmiş.

Böceğin avı taklit ettiği ve saldırgan mimikri olarak adlandırılan bu davranış sırasında, mücadelenin zaman zaman örümcekler tarafında kazanıldığı ve böceklerin tekrar av haline dönüştüğü de görülmüş.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 94
Tecrübe : 279
Kayıt tarihi : 11/04/10

Kullanıcı profilini gör http://www.open2.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz