Tehlikeli virüs maymundan insana sıçradı

Aşağa gitmek

Tehlikeli virüs maymundan insana sıçradı

Mesaj  Admin Bir C.tesi Kas. 20, 2010 3:25 pm

Amerika’daki bir araştırma laboratuvarında, denek maymun kolonisinin üçte birini öldüren virüsün insana bulaştığı tespit edildi.

Amerika’daki bir laboratuvarda sürdürülmekte olan bir araştırmada, deneyde kullanılan Titi maymunlarının üçte birinin ölümünden sorumlu olan ve daha önce bilinmeyen bir virüs suşu, çalışmada yer alan bir araştırmacıya bulaştı.

Uzmanlar, bulaşmanın bu tip bir virüs için olağan dışı bir davranış olduğunu açıkladılar. Hasta araştırmacı iyileşmiş olmasına karşın gözetim altında tutuluyor ve şu an için bir alarm durumu söz konusu değil. Virüsün insanlar arasında doğrudan geçiş yapıp yapamayacağı ve dolayısıyla hasta araştırmacıdan bir başkasına bulaşmış olma ihtimali henüz bilinmiyor.

Araştırma merkezindeki deney kolonisini oluşturan 55 maymundan 23’ü enfeksiyona uğramış ve bunlardan 19’u ise ölmüş. Araştırmacılar geniş spektrumlu antibiyotikler kullanmalarına karşın pozitif sonuç alamamışlar, sonrasındaysa ölümlerin bakteri değil virüs kaynaklı olduğunu anlamışlar. Yapılan ileri çalışmalar hastalık etkeninin, adenovirüs adı verilen ve soğukalgınlığından zatürreye kadar değişen bir çok hastalığın kaynağı geniş bir sınıfa ait virüsün olduğunu ortaya koymuş.
San Fransisco’daki California Üniversitesi’nden Dr. Charles Chiu, virüsün maymundan insana geçiş yaptığına ilişkin güçlü kanıtların bulunduğunu söylüyor: “Genetik testlere bakacak olursak bu büyük ihtimalle yeni bir tür adenovirüs. Maymunlarla yakın temasta olan araştırmacıya onlarla hemen hemen aynı anda zatürreye yakalandı. Fakat hastaneye yatırılmasını gerektirecek bir durum olmadan, yaklaşık dört hafta içinde iyileşti.”

Virüs uzmanları olayı oldukça ilginç buluyorlar. Şu an korkulacak bir durum olmadığını fakat türler arası böylesi bir geçişin gözardı edilmeden ele alınması gerektiğinde hemfikirler.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 94
Tecrübe : 279
Kayıt tarihi : 11/04/10

Kullanıcı profilini gör http://www.open2.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz