Hapis protein biyolojinin sırlarını açıklıyor

Aşağa gitmek

Hapis protein biyolojinin sırlarını açıklıyor

Mesaj  Admin Bir Cuma Kas. 19, 2010 7:12 pm

Araştırmacılar, obezite, kanser ve diabet üzerine etki eden biyolojik fonksiyonlar ile DNA’yı onaran mekanizmaya ilişkin kimyasal sürecin anahtar basamağını gözlemeyi başardılar.

Gözlemler bakteri DNA’sını onaran protein olan AlkB üzerine odaklansa da sonuçlar aynı aileye ait ve insandaki düzenleme mekanizmalarında önemli rollere sahip olan bir çok proteine uyarlanabilecek özellikte.

DNA ve proteinler, vücut içindeki fonksiyonlarının kontrolünü metilasyon adındaki kimyasal işlem (bir bileşiğe metil –CH3- grubunun bağlanması) yardımıyla sağlıyorlar. Son araştırma makalesi de proteinlerin oksidatif demetilasyon adı verilen kimyasal süreçle biyolojik molekülleri ve sahip oldukları işlevleri nasıl başkalaştırdıklarına yönelik yeni ayrıntılar sunuyor.

Çalışmanın başında yer alan Chicago Üniversitesi kimya profesörlerinden Chuan He, araştırmacıların bir gün proteinlerin insan hücrelerindeki biyolojik açıdan oldukça önemli olan demetilasyon fonksiyonunu gerçekleştirmelerini engelleyebilecek yöntemler geliştirebileceğini söylüyor, “Bu proteinler bugün biyolojideki bilinen en heyecan uyandırıcı protein ailesi. Kanser, obezite ve diyabet üzerinde doğrudan etkililer ve DNA ya da protein modifikasyonlarındaki standart yolları takip etmiyorlar. Daha çok RNA gibi hareket ediyorlar ve bu da biyolojik araştırmalar açısından yepyeni bir saha açıyor.”
DNA örneğinde metilasyon ve demetilasyon süreçleri, genetik kodun proteinleri ne şekilde oluşturacağı üzerinde etkili. Chuan He de, hücrelerin ne şekilde değişerek son hallerini alacaklarını ve genetik bilginin proteinlere nasıl aktarılacağını düzenlemesi nedeniyle metilasyonun doğadaki en etkili işlemlerden biri olduğuna dikkat çekiyor.

Ekip AlkB proteinini konukçu molekül ile tepkimeye girdiği anda yakalayarak hapseden bir kimyasal teknik geliştirmiş durumda. Yeni teknik molekülü proteine bağlıyor ve henüz süreç çok ilerlemeden durduruyor. Daha önce izlenememiş olan süreci gözler önüne seren yeni yöntem sayesinde kanser, obezite ve diyabet gibi bir çok hastalığın mekanizması daha iyi anlaşılabilecek.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 94
Tecrübe : 279
Kayıt tarihi : 11/04/10

Kullanıcı profilini gör http://www.open2.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz