Akdeniz'li köpekbalıklarının kökeni

Aşağa gitmek

Akdeniz'li köpekbalıklarının kökeni

Mesaj  Admin Bir Cuma Kas. 19, 2010 7:07 pm

Araştırmaya göre Akdeniz'de yaşayan beyaza köpekbalıklarının buraya yerleşmelerinin nedeni 450 bin yıl önce yollarını şaşırmış olmaları.

Bugüne kadar Akdeniz'de nadiren rastlanabilen beyaz köpekbalıklarının atalarının Atlantik Okyanusu'ndaki akrabaları olduğu sanılıyordu. Ancak İskoçya'daki Aberdeen Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nden bilimcilerin de yer aldığı çalışma grubu, iki cinsin DNA özelliklerinin birbirinden çok farklı olduğunu ortaya çıkardı.

Proceedings of the Royal Society adlı bilimsel dergide yayınlanan çalışmaya göre beyaz köpekbalıkları, aslında Avustralya ve Yeni Zelanda açıklarındaki köpek balıkları ile akraba. Bilimcilere göre bu akrabalık 450 bin yıl öncesine uzanıyor. Teori, bu tarihlerde Avustralya ve Yeni Zelanda açıklarında yaşayan beyaz köpek balıkları göç ederken hamile olan birkaç dişinin yanlış yöne saptığı yönünde. Bu yanlış dönüş sonucu geldikleri Akdeniz'de yavrulayarak, belirli bir beyaz köpekbalığı popülasyonu oluşturdular.

Bilimciler dişilerin nasıl yanlış yöne sapmış olabileceğini de araştırdılar. Buna göre en kuvvetli ihtimal buzul çağındaki iklim değişikliğinin hayvanları şaşırtmış olması. Bu dönemde denizdeki sıcak ve soğuk su akıntılarında ani değişiklikler olduğunu belirten araştırmacılar, özellikle sıcak su akıntısının köpekbalıklarını şaşırtarak yön değiştirmelerine neden olmuş olabileceğine dikkat çekiyor.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 94
Tecrübe : 279
Kayıt tarihi : 11/04/10

Kullanıcı profilini gör http://www.open2.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz