Avrupa’da yamyam kabile

Aşağa gitmek

Avrupa’da yamyam kabile

Mesaj  Admin Bir Cuma Kas. 19, 2010 7:05 pm

Almanya’nın güneybatısında 7 bin yıl öncesine ait toplu mezarlarda, parçalanarak ve derisi yüzülerek yendiği anlaşılan kadın, erkek ve çocuk kalıntıları bulundu.

Toplam 500 kişiye ait olduğu tahmin edilen kemiklerden henüz 10'unu analiz edebilen bilimciler, bazı kemiklerin ‘dişlerle sıyrılarak temizlendiği’, hatta bazılarının ‘iliklerinin emildiğini’ belirledi.

Antiquity dergisinde yayımlanan araştırma raporuna göre Herxheim kasabası yakınlarında bulunan kalıntılar, Neolitik çağda Avrupa’daki yamyamlığa ilişkin ender kanıtlardan.

Kazıyı yürüten Bordeaux Üniversitesi ekibinin lideri Bruno Boulestin, bulunan 500 insan iskeletinin bazılarının çiğ yendiğini bazılarınınsa ‘kızartılmış’ olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Bulunan insan kemiklerinin genellikle yenen hayvanlardakine benzer şekilde parçalara ayrıldığı, derilerinin yüzüldüğü ve bazen pişirilip dişlerle sıyırılarak yendiğine ilişkin izler olduğu belirtildi.
Avrupa’da belirli bir zaman diliminde yamyamlığın görüldüğü teorisine karşı çıkan bilimciler, bunların bir çeşit ölü gömme ritüelinin parçası olduğunu savunuyor.

Avrupa’da tarım erken Neolitik çağda yayılmaya başladığından, yamyamlığın çok istisnai bir durum olabileceğine inanılıyor. Bilimciler pek ihtimal vermese de bu tür uygulamaların kıtlık ve açlık dönemlerinde olabileceği ihtimalini de gözardı etmiyor.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 94
Tecrübe : 279
Kayıt tarihi : 11/04/10

Kullanıcı profilini gör http://www.open2.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz