Avrupa’nın erkekleri Orta Doğu’dan

Aşağa gitmek

Avrupa’nın erkekleri Orta Doğu’dan

Mesaj  Admin Bir Cuma Kas. 19, 2010 6:53 pm

Taş Devri'nin son dönemlerinde Avrupa'ya göç eden Orta Doğu'lu çiftçiler, avcı ve toplayıcı yerli erkeklere üstünlük sağlayıp genlerini gittiklere her yere taşımışlar.

Avrupa'nın dört yanındaki 1500'den fazla erkeğin Y kromozomları incelendi ve şaşırtıcı bir sonuca ulaşıldı. Deneklerin büyük çoğunluğu 10 bin yıl kadar önce Avrupa'ya Orta Doğu'dan göç eden zengin çiftçilerin torunları çıktı!

İngiltere'de Leicester Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen gen araştırması, Avrupalı erkeklerin genlerinin ‘bereketli hilal’ denilen ve Mısır’dan başlayıp Doğu Akdeniz’i dolaşarak Anadolu’ya uzanan yarım ay şeklindeki coğrafyadaki eski genetik yapıyla benzerlikler taşıdığını ortaya çıkardı.

Araşatırmada yaklaşık 110 milyon Avrupalı erkekte bulunan R1b1b2 haplogrubu adı verilen Y kromozomu silsilesinin tekrarlama miktarı incelendi.
İrlanda’dan Türkiye’ye kadar erkeklerden toplanan DNA veritabanları sınıflandırıldı, kıtanın farklı bölgelerinde silsilenin ne kadar sıklıkla tekrarladığı araştırıldı. Sonuçta, silsilenin Ortadoğu’da oldukça az olduğu, kuzeybatı Avrupa’da ise çok yaygın olduğu ve İrlanda’da yüzde yüze kadar ulaştığı ortaya çıktı.

Bilimadamlarına göre bu da, silsilenin Orta Doğu’daki ‘bereketli hilal’ denilen bölgeye dayandığını gösterdi. İngiliz araştırmacılar, buradan yola çıkarak erkek genlerinin Taş Devri’nin son dönemlerinde Orta Doğu’lu ve büyük ihtimalle seyahat edebilecek kadar varlıklı çifçiler aracılığıyla Avrupa’ya taşındığı sonucuna vardı.

Raporda, çiftçilik tekniklerinin Avrupa’da avcılık ve toplayıcılıkla geçinen topluluklara, Anadolu ve Mezopotamya’dan geçtiği yolundaki tarih tezlerini doğruladığı belirtildi.

Leicester’deki araştırmayı gerçekleştiren bilimadamlarından Patricia Balaresque, Anadılu’dan gelen çiftçi erkeklerin, avcı-toplayıcı erkeklere baskın gelerek onların yerini aldıkları sonucuna varıldığını bildirdi.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 94
Tecrübe : 279
Kayıt tarihi : 11/04/10

Kullanıcı profilini gör http://www.open2.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz