Daha erken yürümüşüz

Aşağa gitmek

Daha erken yürümüşüz

Mesaj  Admin Bir Cuma Kas. 19, 2010 6:50 pm

3,6 milyon yıllık insansı ile modern insan arasındaki farklar, sanılandan çok daha az.

Yeni bir hominid fosili, insansı atalarımızın dik yürüme becerisini, sanılandan 400 bin yıl daha önce kazandıklarını ortaya koydu.

Çeşitli üniversite ve müzelerden uluslararası bir antropologlar ekibi tarafından beş yıl boyunca Etiyopya’nın Afar bölgesinde toplanan kemikler, 3,6 milyon yıl önce yaşamış bir hominide ait. Afar dilinde “koca adam” anlamına gelen Kadanuumu adı verilen adam, 3,2 milyon yıl önce yaşamış olan ve antropologlarca Lucy adı verilen kadınla aynı türden. Yani o da bir Australopithecus afarensis . Ancak, Lucy’nin boyunun 106 cm olmasına karşılık yeni keşfedilen kemikler, 167 cm boyunda bir erkeğe ait. Kadanuumuu’nun bacakları da Lucy’ninkinden uzun ve onun gibi dik yürümeye, hatta koşmaya uygun.

Keşfi yapan ekipten Cleveland Doğa Tarihi Müzesi’nden (ABD) Dr. Yohannes Haile-Selassie, Kadanuumuu’nun bacak kaslarının leğen kemiğine modern insanlarınki gibi bağlandığını belirtiyor. Bu da insanlar gibi tek ayak üzerinde durarak denge sağlamak gibi, dik yürümek için şart olan ve şempanzelerde olmayan bir beceriye sahip olduğunu gösteriyor.
Kemiklerin boyutları, iki milyon yıl sonra yaşamış olan Homo erectus’unkilerle aşağı yukarı aynı. Haile-Selassie, insanlarla Australopithecus arasındaki farkların sanıldığından çok daha az olduğuna işaret ediyor.

Aynı araştırmacıya göre yeni insansının köprücük (omuz) kemiği ve kaburgaları da şempanzelerdekinden farklı.

Geçtiğimiz yıl antropologlar tarafından keşfedilen ve kısaca Ardi diye adlandırılan 4,4 milyon yıl önce yaşamış Ardipithecus ramidus türü insansı da dik yürüme becerisine sahip olmakla birlikte, ağaçlara tırmanmaya elverişli, şempanzelerdeki gibi tutunabilen bir ayak başparmağı gibi ilkel özellikler taşıyordu.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 94
Tecrübe : 279
Kayıt tarihi : 11/04/10

Kullanıcı profilini gör http://www.open2.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz