Afrika'dan göç daha önce başlamış

Aşağa gitmek

Afrika'dan göç daha önce başlamış

Mesaj  Admin Bir Cuma Kas. 19, 2010 6:42 pm

Güney Doğu Asya'da bulunan taş aletlerin yaşı, ilk insanların Afrika'dan kuzeye sanılandan daha erken göç etmeye başlamış olabileceğini gösteriyor.

Bir araştırma ekibinin yaş tespiti yaptıkları eski çağlara ait çalışma aletleri, insanların Afrika'dan Güney Doğu Asya ve Avustralya'ya sanılandan daha önce göç ettiğini ortaya çıkardı.

Taş devri dönemine ait olan çalışma aletlerini inceleyen bilim insanları, aletlerin Afrika’dan gelmiş olduğuna ve bundan yaklaşık 60 bin yıl önce insanların Afrika’dan Güney-Doğu Asya ve Avustralya’ya göç etmiş olabileceğini belirtti. Oxford Üniversitesi akademisyeni Dr. Michael Petraglia ve meslektaşları, taş aletlerin Arap Yarımadası ve Hindistan’ın uç noktalarında bulunduğunu ifada etti ve göçün sanılandan da eski bir tarihte, 70-80 bin yıl önce başlamış olabileceğine dikkat çekti.

Petraglia ve ekibi elde ettikleri bulguları Aston Üniversitesi’nde düzenlenen İngiliz Bilim Festivali’nde sundu. Petraglia, “Bundan 120 bin 70 bin yıl öce Afrika’dan farklı toplulukların diğer kıtalara göç etmeye başladığını düşünüyoruz. Elde ettiğimiz çalışma aletleri bizleri bu tarihlere götürüyor” dedi.
Petraglia, aletlerin kıyı şeritlerinden yüzlerce kilometre içeride bulunduğunu, böylece insanların teklenelerde değil ancak kara üzerinde göç ettiklerinin anlaşıldığını söyledi. Ayrıca, aletlerin bulunduğu bölgelerin bugün yerleşime olanak tanımamasına rağmen on binlerce yıl önce tarıma çok elverişli olduğunu belirtti.

BBC'nin aktardığı haberde elde edilen aletlerin birkaç santim ile 10 santimetre arasında boyutlara sahip olduğu belirtilirken, birçoğu mızrak ucu ve kazıyıcı aletlerden oluşuyor. Petraglia, bugün çöl olan bölgelerin geçmişte hayvan ve bitkilerin bol olduğu sulak arazilerden oluştuğunu vurguladı.

Bilim insanları çoğu kum ve volkanik küllerden yapılan alerlerin bazılarının, 74 bin yıl önce Endonezya’nın Sumatra Adası’ndaki Toba yanardağının patlamasından elde edilen küllerle yapıldığına inandıklarını belirtti. İnsanların atası olan Homo sapiens türünden çok önde Afrika’dan göç eden topluluklar olduğu biliniyor.

Ancak Petraglia bulunan aletlerin Neandantal insanlara göre çok modern olduğunu söyledi. Lodra Tarih Müzesi’nde çalışan profesör Chris Stringer ise, genetik bilgilerin insanların Afrika’yı 60 bin yıl önce terk ettiğini gösterdiğini söyledi. Petraglia ise göçmen nüfusların genetiklerinin araştırılmasıyla doğruluğu kesin sonuçlar elde edilemeyeceğini savundu.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 94
Tecrübe : 279
Kayıt tarihi : 11/04/10

Kullanıcı profilini gör http://www.open2.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz