Kızılderililer bin yıl önce Avrupa’ya gelmiş

Aşağa gitmek

Kızılderililer bin yıl önce Avrupa’ya gelmiş

Mesaj  Admin Bir Cuma Kas. 19, 2010 6:20 pm

Yapılan bir genetik araştırma Amerikan yerlilerinin Colomb’un Yeni Dünya’ya ayak basmasından beş yüz yıl önce Avrupa’ya geldiğini ortaya çıkardı.

Christoph Colomb Amerika’yı keşfeden kişi olarak tarihe geçmiş durumda. Fakat Vikingler'in Colomb'dan çok daha öncesinde bu kıtaya vardığı uzun zamandır inanılan bir görüş. Yapılan son arkeolojik çalışmalar da bu savı destekler nitelikte. Kanada'nın Newfoundland eyaletinde bulunan bir Viking yerleşkesinin yaşı 11. yüzyıla tarihleniyor. Viking kaşiflerinin İzlanda'dan ulaştığı Grönland'da da benzer yerleşkelere rastlandı.

Genetik araştırmalara dayanan bir başka keşif de bu bulguyla örtüşen noktalara sahip. 80 İzlanda'lıda rastlanan bir gen diziliminin erken dönem Amerikan yerlileriyle ilişkili olduğu tespit edildi. C1e olarak adlandırılan gen diziliminin mitokondrial DNA'ya ait olmasından dolayı bir kadın tarafından İzlanda'ya getirildiği biliniyor. Kadının burada sahip olduğu çocuklar da genin yayılmasını sağlamış. Vikinglerin keşfettikleri topraklardan sadece altın gibi değerli eşyalar değil, bir çok köleyi de yurtlarına taşıdığı bilindiğinden Amerikan yerlisi kadının bir köle olarak alınmış olması muhtemel.

İzlanda'nın 11. yüzyıl itibariyle dünyanın geri kalanından soyutlanması, bilimcilere gen kaynağının 1000'li yıllarda Amerika Kıtası'ndan ayrıldığını düşündürtüyor. Bu yoruma göre Colomb'un yeni kıtaya ayak basmasından yaklaşık 500 yıl önce Amerikalı yerli İzlanda topraklarında dolaşmaktaydı. Mitokondrial DNA kanıtına göre o günden bu yana birbirini izleyen 40 jenerasyonun her birinde kesintisiz bir şekilde en az bir kız çocuğunun olması gerekiyor. Araştırma ekibi söz konusu gen soyunun Avrupa'nın ana kıta topraklarına ulaşmadığına inanıyor.
Çalışmaya ait bilimsel makalenin yazarlarından Carles Lalueza-Fox, savı kesinleştirebilmek için aynı genetik bağlantıyı gösterecek Colomb öncesi kalıntılara ulaşarak genetik analiz süreçlerinin işletilmesi gerekliliğini yadsımıyor.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 94
Tecrübe : 279
Kayıt tarihi : 11/04/10

Kullanıcı profilini gör http://www.open2.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz