Voyager 2'den tuhaf sinyaller

Aşağa gitmek

Voyager 2'den tuhaf sinyaller

Mesaj  Admin Bir Salı Haz. 15, 2010 10:57 pmYerküreden 14 milyar kilometre uzakta bulunan uzay aracı Voyager 2'nin bilgisayar sistemi bozulmuş olabilir.

Galeri: Voyager'ın mesajı

Voyager uzay araçlarıyla uzaylılara gönderdiğimiz plaklarda ne var?
Galeri: Hubble'dan masal gibi...

Dünyanın evrendeki gözünden nefes kesen kareler.
"Houston, bir sorunumuz var!"

Uzaya çıktıktan sonra neredeyse tüm üniteleri arızalanan Apollo 13'ün mürettebatı, 5 günlük ölüm-kalım mücadelesinin sonunda Dünya'ya sağ salim dönmeyi başarmıştı.
ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 15:31 TSİ 13 Mayıs. 2010 Perşembe
NASA'nın 1977'de uzaya gönderdiği ve Dünya'dan 14 milyar kilometre uzakta bulunan Voyager 2 uzay aracı bir süredir normal dışı sinyaller gönderiyor. Yetkililer ve uzmanlar, sorunun araç bilgisayarındaki ara bellek ve veri depolama kısmındaki bir arızadan kaynaklandığı görüşünde.

NASA'nın Jet Motorları Laboratuvarı'ndaki bilim adamları ve teknisyenler, halen Güneş Sistemi'nin sınırlarındaki heliosfer tabakasında olan uzay aracının, veri toplama, depolama ve veri iletme sisteminde bir sorun bulunduğuna inandıklarını belirterek, bu durumun, bir kozmik ışın veri iletim bilgisini kısmen ya da tamamen bozduğunda zaman zaman meydana geldiğine işaret ettiler.

Şans eseri uzay aracının kumanda ve kontrol sistemlerinin arızadan etkilenmediğini belirten bilim adamları, veri sisteminde hatayı teşhis etme ve bunu onarmada bir sorun olmayacağını düşünüyorlar.
Voyager 2'den yarın veya öbür gün gelmesi beklenen verilerin arızanın basit bir veri iletim hatası mı yoksa ciddi bir yazılım sorunu mu olduğunu göstereceğini kaydeden NASA mühendisleri, uzay aracının bilgisayarında önemli bir yazılım arızası olsa bile bunu giderecek bir yama gönderebileceklerini bildirdiler.

Bilim adamları, uzay aracının Dünya'dan bu kadar uzakta olmasının veri iletiminin 13 gün sürmesinin onarımı zora sokabileceğini söyleseler de Voyager 2'yi eski haline döndürmekte iyimser olduklarının altını çiziyorlar.

NASA'nın 33 yıl önce uzaya gönderdiği Voyager 2 uzay aracından 22 Nisan'dan beri gelen sinyaller, bilim adamlarını şaşırtmıştı.

Hala iyi durumda olduğu belirtilen uzay aracı, yolculuğu boyunca Dünya'ya düzenli olarak sinyal ve veri göndermeye programlanmıştı.

Ancak bilim adamları 22 Nisandan beri Voyager 2'den gelen normal dışı sinyalleri çözemiyorlar.

1977 yılında fırlatılan ve "en uzaktaki insan yapımı objeler" diye tanımlanan Voyager 2 ve ikizi Voyager 1, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'ün çok detaylı fotoğraflarını Dünya'ya geçmişti.

Voyager 2 ve Voyager 1 fırlatılmadan önce, NASA her iki uzay aracına da Dünya üzerinde konuşulan Türkçe dahil 55 farklı dilde karşılama mesajı, kuş, dalga gibi doğal sesler, klasik müzik parçaları ile 1996'da ölen Amerikalı gökbilimci Carl Sagan'ın karısı Ann Druyan'ın beyin dalgalarının örneklerinin bulunduğu bir veri deposu yerleştirmişti.

Bazı bilim adamları, Voyager 2'nin bir şekilde bu amacına ulaşıp, uzaylılarla karşılaştığı ve onların da uzay aracına müdahale edip, sinyallerini değiştirerek, uzay aracındaki bilgilere yanıt verdikleri yönünde spekülasyonlarda bulunmuşlardı.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 94
Tecrübe : 279
Kayıt tarihi : 11/04/10

Kullanıcı profilini gör http://www.open2.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz